سوراخکاری عمیق

سوراخکاری عمیق

به عنوان یک تعریف ساده  از عملیات سوراخکاری عمیق میتوان گفت  عملیاتی که نسبت قطر سوراخ به طول سوراخکاری یک نسبت 1 به 10 (1:10) و کوچکتر باشد.

البته بسته به نوع متریال مورد استفاده ممکن است در نسبت های بالاتر( همچون 1:5) نیز از این روش استفاده نمود.

مزیت سوراخکاری عمیق در ایجاد سوراخ هایی با هم راستایی ( Straightness ) بالا ، امکان دستیابی به تلرانس های تنگ و صافی سطح مورد قبول می­باشد.

نسبت سوراخ کاری

مزیت دیگر این روش سرعت عمل بسیار بالای آن میباشد. باتوجه به طراحی های خاصی که هم بر روی ابزار و هم ماشین برای انجام کار سوراخکاری صورت میپذیرد ، سرعت پیشروی در این روش بسیار بالاست و متناسب با متریال و قطر سوراخ میتواند تا چندین سانتی متر بر دقیقه هم برسد.

اما شاید دلیل اصلی روی آوردن به  این روش ماهیت عملیاتی آن است.  جدا از روش های ریخه­گیری تقریبا هیچ عملیات ماشین­کاری ای توانایی سوراخکاری در چنین نسبت هایی را ندارد. ( برای درک بهتر این موضوع میتوانید ایجاد یک سوراخ قطر  میلیمتر20 در طول 4 متر که اتفاقا در صنایع نظامی و نفتی نیز رایج هست را تصور کنید.)

سوراخکاری عمیق به دو دسته BTA Drilling و Gun Drilling تقسیم می‌شود. این دو عملیات عملکردی مشابه  دارند. اما پروسه کاری آن ها از هم جدا شده است.تفاوت این دو دسته را می‌توان به شرح زیر بیان کرد.

روش BTA Drilling  :

  • روش BTA عموما برای سوراخکاری در قطر های 20 میلیمتر به بالا می باشد.
  • عملیات خنک کاری به وسیله روغن مخصوص انجام میشود. این روغن با فشار بسیار بالا و از اطراف مته به سر مته میرسد.
  • تخلیه سفاله از داخل خود مته صورت میپذیرد.
  • عملیات سوراخکاری به وسیله این ابزار ها 5 تا 7 برابر سریعتر از سوراخکاری معمولی میباشد.
  • عملیات BTA Drilling نسبت به Gun Drilling نیز ۳ تا ۴ برابر سریعتر می‌باشد.

سوراخ کاری به روش BTA Drilling

روش Gun Drilling  :

  • ابزار ها در این روش برای سوراخکاری در قطر های 1 میلیمتر تا 50 میلیمتر طراحی میشوند.
  • عملیات خنک کاری به کمک روغن مخصوص انجام میشود. این روغن با فشار بالا از طریق مسیر داخل مته به سر مته میرسد.
  • تخلیه سفاله از داخل خود مته انجام میشود.

سوراخکاری به روش Gun Drilling

شما میتوانید برای آگاهی بیشتر نسبت به پروسه سوراخکاری عمیق سری مقالات ” سوراخکاری عمیق زیر ذره بین ” را مطالعه کنید.

شرکت سازه گوهر با تجربه بیش از یک دهه در زمینه سوراخکاری عمیق و شرکت در پروژه های مختلف ، در حال حاضر امکانات لازم را جهت سوراخکاری انواع متریال ، از جنس های بسیار سخت همچون اینکنل تا جنس های نرم مانند آهن و آلومینیوم ، فراهم آورده است . و آماده همکاری با شرکت ها برای پیش برد پروژه های آن ها می­باشد.

حداقل ها و حداکثر های کاری ما به شرح زیر است :

MIN MAX
قطر سوراخ(میلیمتر) 10 500
طول سوراخکاری(میلیمتر) 4000
متریال … , Mo40,St52, Inconel,Ck45, Aluminium,

مزیت تجهیزات شخصی سازی شده ما در قسمت سوراخکاری عمیق این است که علاوه بر چرخش ابزار ، امکان چرخش قطعه کار و چرخش همزمان ابزار و قطعه کار نیز وجود دارد. این امر انحراف سوراخ را بخصوص در طول های بلند و قطر های کم به حداقل میرساند.

از دیگر امکاناتی که ما در سازه گوهر و در بخش سوراخکاری عمیق از آن برخورداریم ، شخصی سازی کامل ابزار ها می­باشد.انواع ابزار های سوراخکاری عمیق را میتوانید در این مقاله مطالعه کنید.

تمامی مراحل طراحی ، ساخت و تمام کاری ابزار ها  توسط شرکت صورت می­پذیرد . این کار کمک بزرگی به صرفه ­جویی در وقت و هزینه کارفرمایان می­کند.

× استعلام سریع