اسکایو رولر برنشینگ Skive Roller Burnishing

ابزار اسکایو رولر برنشینگ

پرداخت سطح داخلی لوله به روش های گوناگونی قابل انجام است. دو روش متداول به منظور تولید انبوه شامل هونینگ ( Honing ) و رولر برنشینگ( Roller Burnishing ) می‌باشد. در این بین اسکایو رولر برنشینگ Skive Roller Burnishing یکی از روش های مشابه رولر برنشینگ است که قصد داریم اطلاعاتی در این باره بدانیم.

پیشنهاد می‌شود قبل از مطالعه این مطلب ”  سوراخکاری عمیق” و  ” رولر برنشینگ  ”  را مطالعه کنید. درصورتی که مایلید اطلاعاتی در ارتباط با هونینگ کسب کنید ، ” هونینگ چیست ”  را مطالعه کنید.

اسکایو رولر برنشینگ همانطور که از اسم آن پیداست تلفیقی از دو عملیات بار برداری و پرداخت سطح می‌باشد. در این روش هر دو این عملیات ها همزمان انجام می‌شود. به همین دلیل یکی از روش های بسیار بهینه در تولید لوله های سیلندری به شمار می‌رود.که می‌تواند تا ۷۰ درصد مجموع دو عملیات قبلی را بهینه سازی کند.

Skive Roller Burnishing

با این روش می‌توان تا تلرانس ابعادی H7 در یک مرحله پیشرفت.

همچنین این روش در تولید لوله های سیلندری ، بسیار متداول بوده و می­توان گفت پراستفاده­ترین می­باشد. اما بسته به اینکه از لوله خود در چه عملیاتی استفاده می­کنید باید در هنگام انتخاب به روش تولید آن هم توجه کنید.

شیوه انجام عملیات به این صورت می‌باشد که در ابتدا به کمک قسمت جلوی ابزار عملیات بورینگ انجام می‌شود. مرحله دوم این عملیات دو حالت دارد. حالت اول به این صورت است که ساچمه های رولر برنشینگ ثابت هستند و پشت ابزار بورینگ قرار گرفته اند . به این ترتیب بلافاصله پس از عملیات بورینگ عملیات رولر برنشینگ نیز انجام می‌شود. که البته این روش فشار زیادی را به دستگاه وارد می‌کند و به دستگاه های قدرتمندی نیاز دارد.

در حالت دوم ساچمه ها در موقیتی پایین‌تر از ابزار بورینگ قرار دارند. پس از آنکه عملیات بورینگ به پایان رسید ، به کمک فشار هیدرولیک و یا پنوماتیک ساچمه ها باز شده و بالاتر از سره بورینگ قرار می‌گیرند. سپس حرکت برگشتی آغاز شده و سطح پرداخت می‌شود.

ابزار اسکایو رولر برنشینگ

شکل زیر ابزار اسکایو رولر برنشینگ را نشان می‌دهد.

ابزار اسکایو رولر برنشینگ

این ابزار از دو قسمت تشکیل شده است. سر ابزار قسمت بورینگ می‌باشد. و طراحی آن کاملا مشابه با ابزار های BTA می‌باشد.در این قسمت عموما ۲ الی ۳ الماس قرار می‌گیرند. و پشت آن ها نیز پد ها نصب می‌شوند. سیستم خنک کاری و شستشو به کمک روغن کاملا مطابق با ابزار های BTA می‌باشد.

در قسمت عقب عملیات رولر برنشینگ انجام می‌شود.سیستم کاری این قسمت نیز کاملا مشابه با ایزار رولر برنشینگ است. سیستم روغن کاری نیز با بورینگ مشترک است.

ابزار اسکایو رولر برنشینگ

بسته به طراحی ابزار این امکان وجود دارد که در حد چند دهم میلی‌متر سایز این ابزار را تغییر داد. گاهی نیز طراحی بگونه‌ای است که هر یک از  دو ابزار را می‌توان بطور جداگانه تنظیم کرد.

ماشین اسکایو رولر برنشینگ

دستگاه مورد استفاده برای انجام اینکار مشابه دستگاه BTA می‌باشد. تنها تفاوت در سره ابزار بسته شده است. که البته در صورتی که از ابزار دو مرحله استفاده شود سیستم هیدرولیک آن از طریق لوله ابزار به سره ایزار وصل می‌شود. در انتها تفاوت ها و شباهت های دو روش رولر برنشینگ و اسکایو رولر برنشینگ را بیان می‌کنیم. شباهت دو روش در انجام عملیات رولر برنشینگ می‌باشد.

اما تفاوت های آنها بصورت زیر است :

  • رولر برنشینگ را می‌توان با دستگاه های سبک‌ نیز  اجرا کرد. اما در اسکایو رولر برنشینگ به دستگاه های سنگین تر و گران قیمت تر نیاز داریم.
  • رولر برنشینگ بر روی هر سطحی پاسخگو نیست و در صورتی که سطح از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد ، ساچمه ها بر روی سطح می‌لغزند و کاری انجام نمی‌دهند. اما اسکایو رولر برنشینگ بر روی هر سطحی قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

منابعی که این مطالب از آنها گرفته شده است بصورت زیر می‌باشد :

  • دانش فنی و تجارب مهندسان شرکت سازه گوهر
  • سایت رسمی شرکت yamasa  به نشانی com.tr

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    × استعلام سریع