رولر برنشینگ Roller burnishing

Roller burnishing چیست

پرداخت سطح داخلی لوله به روش های گوناگونی قابل انجام است. دو روش متداول به منظور تولید انبوه شامل هونینگ ( Honing ) و رولر برنشینگ( Roller Burnishing ) می‌باشد. در ادامه این مطلب به بررسی رولر برنشینگ می‌پردازیم.

پیشنهاد می­شود پیش از مطالعه این مطلب ، ” هونینگ ” را مطالعه بفرمایید. درصورتی که مایلید اطلاعاتی در ارتباط با هونینگ کسب کنید ، ” هونینگ چیست ” را مطالعه کنید.

همچنین یک روش بسیار مشابه رولر برنشینگ ، اسکایو رولر برنشینگ (Skive Roller Burnishing ) نام دارد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به ” اسکایو رولر برنشینگ ” رجوع کنید.

رولر برنشینگ نوعی عملیات پرداخت سطح به کمک ساچمه است. مانند هونینگ یکی از  آخرین مرحله پرداخت سطح به شمار می‌آید. در این عملیات سطوح زبر به کمک ساچمه غلطک شده و دندانه ها له می‌شوند.

سطح رولر برنشینگ شده

عمقی که توسط عملیات رولر برنش قابل دستیابی است در شکل بالا به وضوح مشخص شده است. همانطور که گفته شده این عملیات له کردن و تغییر شکل است و باربرداری نیست. ب همین دلیل این عمق چندان زیاد نمی­باشد.

شکل زیر تفاوت سطح لوله را قبل و بعد از عملیات رولر برنشینگ نشان می‌دهد :

رولر برنشینگ

همانطور که ملاحظه می­کنید مقدار Ra و Rz  به میزان زیادی کاهش یافته است. همچنین نقاط تمرکز تنش به مراتب کوچکتر شده­اند و به این ترتیب مقداری سختی به صورت سطحی و تا عمق مشخصی به قطعه داده شده است.

لوله رولر برنشینگ شده

این عملیات سطح را به شدت براق و مورد پسند می­کند.

کیفیت سطح پس از انجام عملیات رولر برنشینگ در مقابسه با عملیات هونینگ بالاتر می‌باشد.طبق استاندارد DIN زبری سطح این دو عملیات بصورت زیر است :

Ra Min Max
هونینگ 0.4 0.7
روبر برنشینگ 0.1 0.4

البته که ابزار و شرایط نیز در دستیابی به این اعداد موثراند و لزوما یک سطح رولر برنش و یا هون شده از این استاندارد پیروی نمی­کند.

تفاوت این دو روش را در تصویر زیر می­توان به وضوح دید :

هونینگ و رولر برنشینگ

در مورد اسکایو رولر برنشینگ در اینجا صحبت نخواهیم کرد. اما کیفیت سطوح این رولر برنشینگ و اسکایو رولر برنشیگ حدودا در یک محدوده است. همانند عملیات هونینگ ، در اینجا نیز پس از اتمام عملیات خطوط ضربدری به حالت هاشور خورده مشاهده می‌شود. البته در رولر برنش این خطوط بسیار کم‌رنگ تر و در حد سایه می‌باشند. نحوه انجام عملیات بسیار شبیه به سوراخکاری است. تقریبا تمام مراحل کاری در هر دو یکسان است. تفاوت  عمده این دو عملیات در ابزاری است که سر لوله ابزار بسته می‌شود.

نکته قابل توجه در رولر برنشینگ این است که همانطور که گفته شد ، در این عملیات دندانه ها و زبری ها غلطک می‌شوند و هیچگونه عملیات باربرداری صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل این دندانه ها پس از گذشت مدتی دوباره بالا می‌آیند و نیاز به عملیات مجدد دارند.

ابزار رولر برنشینگ

ابزار زیر یک ابزار رولر برنش می‌باشد.

ابزار Roller burnishing

این ابزار ها در طرح های مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از متداول‌ترین طراحی های این ابزار ها به صورت دو سطح کنیک ( مخروطی ) بر روی یکدیگر است. ساچمه ها از نوع مخروطی انتخاب شده و بر روی یک سطح مخروطی می‌نشینند.

سیستم باردهی این ابزارها در سه نوع هیدرولیک ، پنوماتیک و مکانیکی می‌باشد. در حالت مکانیکی باردهی به کمک یک مهره انجام می‌شود. شرکت Yamasa طرح های زیر را برای ابزار های رولر برنشینگ خود ارائه داده است.

توجه کنید که ته بسته بودن یا نبودن سوراخ در نوع ابزار انتخابی اهمیت دارد.

ابزار Roller burnishing

معمولا پس از پایان عملیات ، سطحی که بدست می‌آید از ظاهری زیبا برخوردار است و همانند هونینگ به پرداخت اضافی نیاز ندارد.

ماشین رولر برنشینگ

برای انجام عملیات رولر برنشینگ به یک ماشین مانند ماشین سوراخکاری نیاز است. زیرا همانطور که پیش از این اشاره شد ، به غیر از ابزار تمام اجزا دو عملیات مشابه هم می‌باشد. در انتهای مطلب بهتر است بررسی کلی بر روی ویژگی های رولر برنشینگ و هونینگ داشته باشیم.

رولر برنشینگ :

 • کیفیت سطح بالاتر نسبت به هونینگ
 • توانایی در رسیدن به تلرانس دقیق تر
 • افزایش سختی سطح کار پس از انجام عملیات
 • دائمی نبودن و بازگشت به سطح اولیه پس از چند مدت
 • عدم توانایی در نگهداشتن روغن و در نتیجه خشک کار کردن
 • لغزش ساچمه ها بر روی سطوحی که کیفیت قابل قبولی دارند باعث می‌شود این عملیات بر روی همه سطوح موثر نباشد.

هونینگ :

 • بار برداری و دائمی بودن عملیات که نیاز به عملیات مجدد را کاهش می‌دهد.
 • ایجاد شیار های بسیار ریز برای نگهداشتن روغن و خشک کار نکردن
 • امکان برطرف کردن سر و تهی لوله و یا تغییر سایز

منابعی که این مطالب از آنها گرفته شده است بصورت زیر می‌باشد :

 • دانش فنی و تجارب مهندسان شرکت سازه گوهر
 • سایت رسمی شرکت Sunnenبه نشانی com
 • سایت رسمی شرکت Yamasa به نشانی com.tr

  پاسخ دهید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

  × استعلام سریع